Yageo RT0603DRE07249RL
RT0603DRE07249RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07249RL
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07249RL.pdf
Availability of RT0603DRE07249RL
QUANTITY
RT0603DRE07249RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07249RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07249RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07249RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07249RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07249RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07249RL
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 5/8" 3/8-24 UNF 5V datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
RES 2.41M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
IC MMIC HBT AMP GAIN BLOCK SOT89 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf