Yageo RT0603DRE0725K5L
RT0603DRE0725K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0725K5L
Brief Description
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0725K5L.pdf
Availability of RT0603DRE0725K5L
QUANTITY
RT0603DRE0725K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0725K5L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0725K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0725K5L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0725K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0725K5L Details Description
Related parts for RT0603DRE0725K5L
SWITCH KEY ROUND 3-POS DPDT 125V datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II/LASTGASP, TP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf