Yageo RT0603DRE07261KL
RT0603DRE07261KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07261KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07261KL.pdf
Availability of RT0603DRE07261KL
QUANTITY
RT0603DRE07261KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07261KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07261KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07261KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07261KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07261KL Details Description
Related parts for RT0603DRE07261KL
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP MQFP-44-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 140MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 348 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf