Yageo RT0603DRE07316KL
RT0603DRE07316KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07316KL
Brief Description
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07316KL.pdf
Availability of RT0603DRE07316KL
QUANTITY
RT0603DRE07316KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07316KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07316KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07316KL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07316KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07316KL Details Description
Related parts for RT0603DRE07316KL
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
1.25MM F ON 28AWG 150MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf