Yageo RT0603DRE0733KL
RT0603DRE0733KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0733KL
Brief Description
RES SMD 33K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0733KL.pdf
Availability of RT0603DRE0733KL
QUANTITY
RT0603DRE0733KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0733KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0733KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0733KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0733KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0733KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0733KL
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight, Lighting, Signage 32-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 940PF 30KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf