Yageo RT0603DRE0740R2L
RT0603DRE0740R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0740R2L
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0740R2L.pdf
Availability of RT0603DRE0740R2L
QUANTITY
RT0603DRE0740R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0740R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0740R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0740R2L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0740R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0740R2L Details Description
Related parts for RT0603DRE0740R2L
FIXED IND 6.8UH 1.3A 53.04 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SOCKET RELAY 4P SCREW TERMINAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.909 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
DC-DC 1W SINGLE O/P SIP UNREG datasheet.pdf