Yageo RT0603DRE074K7L
RT0603DRE074K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE074K7L
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE074K7L.pdf
Availability of RT0603DRE074K7L
QUANTITY
RT0603DRE074K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE074K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE074K7L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE074K7L
Related LinksRT0603D, RT0603DRE074K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE074K7L Details Description
Related parts for RT0603DRE074K7L
CONN PLUG HOUSING 2POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 76POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT SZ19 PNL MT N KEY 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf
AB 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf