Yageo RT0603DRE0759RL
RT0603DRE0759RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0759RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0759RL.pdf
Availability of RT0603DRE0759RL
QUANTITY
RT0603DRE0759RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0759RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0759RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0759RL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0759RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0759RL Details Description
Related parts for RT0603DRE0759RL
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 55 OHM 25C datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 GRN 2MA TH datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE 12COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1500V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf