Yageo RT0603DRE07649RL
RT0603DRE07649RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE07649RL
Brief Description
RES SMD 649 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE07649RL.pdf
Availability of RT0603DRE07649RL
QUANTITY
RT0603DRE07649RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE07649RL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE07649RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE07649RL
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE07649RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE07649RL Details Description
Related parts for RT0603DRE07649RL
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 32V datasheet.pdf
RES SMD 9.53 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX4209 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 200 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1.36A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf