Yageo RT0603DRE0788R7L
RT0603DRE0788R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0788R7L
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0788R7L.pdf
Availability of RT0603DRE0788R7L
QUANTITY
RT0603DRE0788R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0788R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0788R7L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0788R7L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0788R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0788R7L Details Description
Related parts for RT0603DRE0788R7L
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 5.6 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIN 41651.IDC.FEMALE WITH STRAIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 19A OUT datasheet.pdf