Yageo RT0603DRE0791KL
RT0603DRE0791KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0791KL
Brief Description
RES SMD 91K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0791KL.pdf
Availability of RT0603DRE0791KL
QUANTITY
RT0603DRE0791KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0791KL
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0791KL
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0791KL
Related LinksRT0603D, RT0603DRE0791KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0791KL Details Description
Related parts for RT0603DRE0791KL
CAP CER 220PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
BUZZER MAGN 3-6V 2.048KHZ PC MNT datasheet.pdf
RES 36 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
6 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 405MA 630 MOHM datasheet.pdf
ICON WHEEL LABEL BLACK datasheet.pdf
POWER DISTRIBUTION BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf
AB 4C 4#16S SKT PLUG datasheet.pdf
27000UF 50V 40X60 datasheet.pdf