Yageo RT0603FRE07102KL
RT0603FRE07102KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07102KL
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07102KL.pdf
Availability of RT0603FRE07102KL
QUANTITY
RT0603FRE07102KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07102KL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07102KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07102KL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07102KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07102KL Details Description
Related parts for RT0603FRE07102KL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
MARKER TIE MIN 18LB NAT 4" datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 15-20AT 175V datasheet.pdf
74MM OD RED LED LOWANGLE LT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf