Yageo RT0603FRE0710R2L
RT0603FRE0710R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0710R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0710R2L.pdf
Availability of RT0603FRE0710R2L
QUANTITY
RT0603FRE0710R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0710R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0710R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0710R2L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0710R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0710R2L Details Description
Related parts for RT0603FRE0710R2L
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 16.5A 5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf