Yageo RT0603FRE0710R2L
RT0603FRE0710R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0710R2L
Brief Description
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0710R2L.pdf
Availability of RT0603FRE0710R2L
QUANTITY
RT0603FRE0710R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0710R2L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0710R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0710R2L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0710R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0710R2L Details Description
Related parts for RT0603FRE0710R2L
FIXED IND 2.7UH 800MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP TSOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 1.5A 65-70 A/T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER HIGHSIDE 2.5A PPAK-5 datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 170MA 33.7 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 287.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT PIN datasheet.pdf