Yageo RT0603FRE0710R7L
RT0603FRE0710R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0710R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0710R7L.pdf
Availability of RT0603FRE0710R7L
QUANTITY
RT0603FRE0710R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0710R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0710R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0710R7L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0710R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0710R7L Details Description
Related parts for RT0603FRE0710R7L
RIVET PUSH 0.276" NYLON NATURAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/PIN WALL datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/15 K/K52 10% datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM RED DIFF 12VDC datasheet.pdf