Yageo RT0603FRE0710R7L
RT0603FRE0710R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0710R7L
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0710R7L.pdf
Availability of RT0603FRE0710R7L
QUANTITY
RT0603FRE0710R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0710R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0710R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0710R7L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0710R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0710R7L Details Description
Related parts for RT0603FRE0710R7L
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 240A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 25' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf