Yageo RT0603FRE07130RL
RT0603FRE07130RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07130RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07130RL.pdf
Availability of RT0603FRE07130RL
QUANTITY
RT0603FRE07130RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07130RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07130RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07130RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07130RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07130RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07130RL
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 20NS 44SOJ datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 50V JB 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf