Yageo RT0603FRE0713K3L
RT0603FRE0713K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0713K3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0713K3L.pdf
Availability of RT0603FRE0713K3L
QUANTITY
RT0603FRE0713K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0713K3L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0713K3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0713K3L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0713K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0713K3L Details Description
Related parts for RT0603FRE0713K3L
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 62-68 A/T datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR PHOTO 16DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 50V datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 18 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 30W datasheet.pdf