Yageo RT0603FRE07143KL
RT0603FRE07143KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07143KL
Brief Description
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07143KL.pdf
Availability of RT0603FRE07143KL
QUANTITY
RT0603FRE07143KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07143KL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07143KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07143KL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07143KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07143KL Details Description
Related parts for RT0603FRE07143KL
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
IC ENERGY HARVEST MNGR 12UTDFN datasheet.pdf
RTD L=20 THERMO WELL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf