Yageo RT0603FRE0714R7L
RT0603FRE0714R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0714R7L
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0714R7L.pdf
Availability of RT0603FRE0714R7L
QUANTITY
RT0603FRE0714R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0714R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0714R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0714R7L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0714R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0714R7L Details Description
Related parts for RT0603FRE0714R7L
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN DB15 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE 14DFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 53MM datasheet.pdf