Yageo RT0603FRE07174KL
RT0603FRE07174KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07174KL
Brief Description
RES SMD 174K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07174KL.pdf
Availability of RT0603FRE07174KL
QUANTITY
RT0603FRE07174KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07174KL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07174KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07174KL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07174KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07174KL Details Description
Related parts for RT0603FRE07174KL
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323 datasheet.pdf
JUNIOR POWER TIMER TYP:A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 24.4A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
1X1 MAG45 10/100 86P1 WITH LED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf