Yageo RT0603FRE0718KL
RT0603FRE0718KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0718KL
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0718KL.pdf
Availability of RT0603FRE0718KL
QUANTITY
RT0603FRE0718KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0718KL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0718KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0718KL
Related LinksRT0603F, RT0603FRE0718KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0718KL Details Description
Related parts for RT0603FRE0718KL
TIE CABLE 304 ST/STL 200LB 10.2" datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 22POS datasheet.pdf
BIT TORX T9 0.98" datasheet.pdf
PHOTODIODE RED 4.7X3.2MM TO-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.02M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
GDT 90V 20KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
MICRO 9C S 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf