Yageo RT0603FRE07191KL
RT0603FRE07191KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07191KL
Brief Description
RES SMD 191K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07191KL.pdf
Availability of RT0603FRE07191KL
QUANTITY
RT0603FRE07191KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07191KL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07191KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07191KL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07191KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07191KL Details Description
Related parts for RT0603FRE07191KL
CONN IDC SOCKET 40 POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 4POS 30AU datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 4PIN 2M datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE: 12" datasheet.pdf