Yageo RT0603FRE071K1L
RT0603FRE071K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE071K1L
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE071K1L.pdf
Availability of RT0603FRE071K1L
QUANTITY
RT0603FRE071K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE071K1L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE071K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE071K1L
Related LinksRT0603F, RT0603FRE071K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE071K1L Details Description
Related parts for RT0603FRE071K1L
IC SMART CARD INTERFACE 16SSOP datasheet.pdf
CONN MALE 5POS STEREO CBL MT R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE 800A 1000V 2//3L L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf