Yageo RT0603FRE071K37L
RT0603FRE071K37L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE071K37L
Brief Description
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE071K37L.pdf
Availability of RT0603FRE071K37L
QUANTITY
RT0603FRE071K37L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE071K37L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE071K37L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE071K37L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE071K37L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE071K37L Details Description
Related parts for RT0603FRE071K37L
MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65 WD 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MCP1256/7/8/9 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN IDC 80POS T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 100POS SMD datasheet.pdf
IND, PWR, 1.5UH, 4.5ARMS, NPB datasheet.pdf
14-Output Clock Generator with Integrated 2.8 GHz VCO IC datasheet.pdf