Yageo RT0603FRE07200KL
RT0603FRE07200KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07200KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07200KL.pdf
Availability of RT0603FRE07200KL
QUANTITY
RT0603FRE07200KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07200KL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07200KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07200KL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07200KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07200KL Details Description
Related parts for RT0603FRE07200KL
IC REG BUCK 12V 3A TO220-5 datasheet.pdf
RES 36K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 500V 2220 datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC datasheet.pdf
RES SMD 6.73K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf