Yageo RT0603FRE07221RL
RT0603FRE07221RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07221RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07221RL.pdf
Availability of RT0603FRE07221RL
QUANTITY
RT0603FRE07221RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07221RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07221RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07221RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07221RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07221RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07221RL
RES 62K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 3A DO214AB datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 60A TO-3PL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP 32BIT AUDIO 40-SSOP datasheet.pdf
TWEEZER STRAIGHT 4.75" ERGO GRI datasheet.pdf
CABLE CLIP FOR .750-.937 FLEX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
ADAPTER F/F SMA/BMA 18GHZ datasheet.pdf