Yageo RT0603FRE073K74L
RT0603FRE073K74L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE073K74L
Brief Description
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE073K74L.pdf
Availability of RT0603FRE073K74L
QUANTITY
RT0603FRE073K74L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE073K74L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE073K74L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE073K74L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE073K74L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE073K74L Details Description
Related parts for RT0603FRE073K74L
SHELF FIXED 26X17.8X1.74" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC HIGH SENS LINE REC 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
TRANSFORMER PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC SYNCH MOSFET CNTLR 8SO datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf