Yageo RT0603FRE074K7L
RT0603FRE074K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE074K7L
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE074K7L.pdf
Availability of RT0603FRE074K7L
QUANTITY
RT0603FRE074K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE074K7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE074K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE074K7L
Related LinksRT0603F, RT0603FRE074K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE074K7L Details Description
Related parts for RT0603FRE074K7L
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
T-COUPLE J L=65MM 1M FLANGE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO214AC datasheet.pdf