Yageo RT0603FRE07576RL
RT0603FRE07576RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07576RL
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07576RL.pdf
Availability of RT0603FRE07576RL
QUANTITY
RT0603FRE07576RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07576RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07576RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07576RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07576RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07576RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07576RL
IC VREF SERIES 4.096V 8DIP datasheet.pdf
TERMINAL TURRET FORK TYPE .051"L datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 27W TO-270-4 datasheet.pdf
SWITCH REED OCC SPST DEUTSCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CBL ASSY RJ45 PLUG-RJ45 PLUG 2M datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
1.24V Cost effective shunt regulator IC datasheet.pdf