Yageo RT0603FRE0757K6L
RT0603FRE0757K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0757K6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0757K6L.pdf
Availability of RT0603FRE0757K6L
QUANTITY
RT0603FRE0757K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0757K6L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0757K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0757K6L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0757K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0757K6L Details Description
Related parts for RT0603FRE0757K6L
IC REG CTRLR DUAL OUT 16SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR PROGR 44SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
STANDARD DIP SWITCH datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8A 8SOIC datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA PLCC datasheet.pdf