Yageo RT0603FRE0778R7L
RT0603FRE0778R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0778R7L
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0778R7L.pdf
Availability of RT0603FRE0778R7L
QUANTITY
RT0603FRE0778R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0778R7L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0778R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0778R7L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0778R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0778R7L Details Description
Related parts for RT0603FRE0778R7L
CONN EDGECARD 70POS .100 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 10A 14V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf