Yageo RT0603FRE077K87L
RT0603FRE077K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE077K87L
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE077K87L.pdf
Availability of RT0603FRE077K87L
QUANTITY
RT0603FRE077K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE077K87L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE077K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE077K87L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE077K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE077K87L Details Description
Related parts for RT0603FRE077K87L
IC OPAMP GP 1MHZ 14SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf