Yageo RT0603FRE07806RL
RT0603FRE07806RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07806RL
Brief Description
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07806RL.pdf
Availability of RT0603FRE07806RL
QUANTITY
RT0603FRE07806RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07806RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07806RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07806RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07806RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07806RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07806RL
PTC RESETTABLE 85MA 63V RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 1.0 SLPM datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 410 MOHM datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf