Yageo RT0603FRE0780R6L
RT0603FRE0780R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE0780R6L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE0780R6L.pdf
Availability of RT0603FRE0780R6L
QUANTITY
RT0603FRE0780R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE0780R6L
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE0780R6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE0780R6L
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE0780R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE0780R6L Details Description
Related parts for RT0603FRE0780R6L
FIXED IND 6.8UH 610MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL ECO SOT23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.67A 130 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN LATCH FOR 30POS PLUG datasheet.pdf