Yageo RT0603FRE07866RL
RT0603FRE07866RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603FRE07866RL
Brief Description
RES SMD 866 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603FRE07866RL.pdf
Availability of RT0603FRE07866RL
QUANTITY
RT0603FRE07866RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603FRE07866RL
Internal Part NumberEIS-RT0603FRE07866RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603FRE07866RL
Related LinksRT0603FR, RT0603FRE07866RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603FRE07866RL Details Description
Related parts for RT0603FRE07866RL
CAP FILM 0.068UF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 84PLCC datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 24HVQFN datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf