Susumu RT0603R-152-M
RT0603R-152-M picture photo
Mfg. Part Number
RT0603R-152-M
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 20% 1/20W 0201
Datasheet Download
RT0603R-152-M.pdf
Availability of RT0603R-152-M
QUANTITY
RT0603R-152-M Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603R-152-M
Internal Part NumberEIS-RT0603R-152-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.011" (0.28mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603R-152-M
Related LinksRT0603, RT0603R-152-M Datasheet, Susumu Distributor
RT0603R-152-M Details Description
Related parts for RT0603R-152-M
TERM BLOCK 3.5MM VERT 16POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC datasheet.pdf