Yageo RT0603WRB0718KL
RT0603WRB0718KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603WRB0718KL
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603WRB0718KL.pdf
Availability of RT0603WRB0718KL
QUANTITY
RT0603WRB0718KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603WRB0718KL
Internal Part NumberEIS-RT0603WRB0718KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603WRB0718KL
Related LinksRT0603W, RT0603WRB0718KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603WRB0718KL Details Description
Related parts for RT0603WRB0718KL
IC OPAMP GP 11MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
FERRULE WIRE ORANGE 20AWG 500PC datasheet.pdf
CONN RCPT 78POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN FOR EE-SPX303/403 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 6A AC/DC datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END ASSY 10 C datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 4C SHLD 300V datasheet.pdf