Yageo RT0603WRB0724KL
RT0603WRB0724KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603WRB0724KL
Brief Description
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603WRB0724KL.pdf
Availability of RT0603WRB0724KL
QUANTITY
RT0603WRB0724KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603WRB0724KL
Internal Part NumberEIS-RT0603WRB0724KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603WRB0724KL
Related LinksRT0603W, RT0603WRB0724KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603WRB0724KL Details Description
Related parts for RT0603WRB0724KL
CONN HEADER SHD 30POS TOP W/BOSS datasheet.pdf
RES 350 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CHARGE MGMT NICD/NIMH 8-SOIC datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 10MM datasheet.pdf
RELAY SSR AC OUT 5A 35-72VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
BLZP 5.00/16/180LH SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
BLADE, SHEAR, LOWER datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf