Yageo RT0603WRB0743KL
RT0603WRB0743KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0603WRB0743KL
Brief Description
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603WRB0743KL.pdf
Availability of RT0603WRB0743KL
QUANTITY
RT0603WRB0743KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603WRB0743KL
Internal Part NumberEIS-RT0603WRB0743KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603WRB0743KL
Related LinksRT0603W, RT0603WRB0743KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0603WRB0743KL Details Description
Related parts for RT0603WRB0743KL
IC OPAMP DIFF 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HR10A RECEPT 6POS FEMALE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A DPAK datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 68DIP 0.9 datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
FIRE BARRIER PILLOWS LGE 3"X6"X9 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf