Amphenol Sine Systems RT0614-19SNH
RT0614-19SNH picture photo
Mfg. Part Number
RT0614-19SNH
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS INLINE SKTS
Datasheet Download
RT0614-19SNH.pdf
Availability of RT0614-19SNH
QUANTITY
RT0614-19SNH Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0614-19SNH
Internal Part NumberEIS-RT0614-19SNH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRT360 Industrial Circular Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesEco|mate® RM
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishZinc Alloy, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0614-19SNH
Related LinksRT0614, RT0614-19SNH Datasheet, Amphenol Sine Systems Distributor
RT0614-19SNH Details Description
Related parts for RT0614-19SNH
DIODE SCHOTTKY 20V 4A DO214AB datasheet.pdf
CONN FML 200POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 48" datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS MOD D 1250MBPS BI CHANNEL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 51POS datasheet.pdf
BLANKING PLATE datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf