Yageo RT0805BRB0710KL
RT0805BRB0710KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRB0710KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRB0710KL.pdf
Availability of RT0805BRB0710KL
QUANTITY
RT0805BRB0710KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRB0710KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRB0710KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRB0710KL
Related LinksRT0805B, RT0805BRB0710KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRB0710KL Details Description
Related parts for RT0805BRB0710KL
KIT DEV PSOC WITH 28 PIN POD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A DIRECTFET datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 20PLCC datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 16A/20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS W/CAP datasheet.pdf