Yageo RT0805BRC072K2L
RT0805BRC072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRC072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRC072K2L.pdf
Availability of RT0805BRC072K2L
QUANTITY
RT0805BRC072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRC072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRC072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRC072K2L
Related LinksRT0805B, RT0805BRC072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRC072K2L Details Description
Related parts for RT0805BRC072K2L
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 42-SDIP datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL GRN,YLW SMD datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 50A SIZE0 datasheet.pdf
PANEL SIDE 86X32X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 9UM SM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf