Yageo RT0805BRD07107RL
RT0805BRD07107RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07107RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07107RL.pdf
Availability of RT0805BRD07107RL
QUANTITY
RT0805BRD07107RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07107RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07107RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07107RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07107RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07107RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07107RL
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 20SOIC datasheet.pdf
SCR SENS GATE 400V 0.8 AMP SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
MUX/DEMUX DUAL 4:1 TTL 16QSOP datasheet.pdf
IGBT 400V 8TSSOP datasheet.pdf
KIT ACCESSRY FLANGE 37X125" CLR datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1.02MM datasheet.pdf
LAMP GUARD ASSEMBLY 30W datasheet.pdf