Yageo RT0805BRD07110RL
RT0805BRD07110RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07110RL
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07110RL.pdf
Availability of RT0805BRD07110RL
QUANTITY
RT0805BRD07110RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07110RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07110RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07110RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07110RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07110RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07110RL
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.6A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS W/ADJ LEADS datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 10 OHM 12SIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
60752A102 EJECTOR BLADE datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LIGHTING CONTROL PANEL 16 RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 128 MOHM datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf