Yageo RT0805BRD07115RL
RT0805BRD07115RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07115RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07115RL.pdf
Availability of RT0805BRD07115RL
QUANTITY
RT0805BRD07115RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07115RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07115RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07115RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07115RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07115RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07115RL
CONN HEADER 15POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 3.81MM REFL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 15ppm 8pF 80 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf