Yageo RT0805BRD07118RL
RT0805BRD07118RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07118RL
Brief Description
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07118RL.pdf
Availability of RT0805BRD07118RL
QUANTITY
RT0805BRD07118RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07118RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07118RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07118RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07118RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07118RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07118RL
CONN RECEPT 60POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ DWN CONV 20PLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SC89-3 datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 400CPR 80KHZ datasheet.pdf
10P MTA156 QUAD ASSY,W/O TBS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC890LP5E datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf