Yageo RT0805BRD07147RL
RT0805BRD07147RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07147RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07147RL.pdf
Availability of RT0805BRD07147RL
QUANTITY
RT0805BRD07147RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07147RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07147RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07147RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07147RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07147RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07147RL
CONN HEADER 9POS .100 SGL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO3PF datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH MUX SPI 24TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7, 12 SLVR datasheet.pdf
REMOVAL TOOL, 1X2 SFP, LP datasheet.pdf
TERMINAL,SOLIS R HT 16-14 10 datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT RECP datasheet.pdf
26500 4C 9#20 3#16 SKT RECP datasheet.pdf
PRIVACY FILTER DESKTOP 28.0" datasheet.pdf