Yageo RT0805BRD07147RL
RT0805BRD07147RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07147RL
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07147RL.pdf
Availability of RT0805BRD07147RL
QUANTITY
RT0805BRD07147RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07147RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07147RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07147RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07147RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07147RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07147RL
IC OPAMP CURR SENSE RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC MPU I186 25MHZ 100MQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.35A 180 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 50MA SOT-143B datasheet.pdf