Yageo RT0805BRD0714K7L
RT0805BRD0714K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0714K7L
Brief Description
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0714K7L.pdf
Availability of RT0805BRD0714K7L
QUANTITY
RT0805BRD0714K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0714K7L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0714K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0714K7L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0714K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0714K7L Details Description
Related parts for RT0805BRD0714K7L
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER LOPROFILE 24POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS VERT KEY-X TIN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.23M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 900MM X 400MM datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 13CIRC .375 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf